Suknia ślubna – czy można ją zwrócić do sklepu?

Suknia ślubna jest kreacją jedyną w swoim rodzaju. Na jej poszukiwania przyszłe Panny Młode najczęściej przeznaczają bardzo dużo czasu. Może jednak okazać się, że wcześniej upatrzona i zakupiona suknia jednak nie jest tą, w której chcemy iść do ślubu. Czy w takim przypadku można dokonać jej zwrotu?

Znalezienie pięknej sukni ślubnej nie zawsze jest proste. Właśnie dlatego warto zacząć przeglądanie ofert tak szybko, jak to możliwe. Z jednej strony nie ryzykujemy, ponieważ możemy w porę zamówić suknię, z drugiej jednak istnieje niebezpieczeństwo, że wcześniej wybrana przez nas kreacja nie będzie odpowiadać nam w dniu zaślubin.

Wobec tego pojawia się pytanie – czy suknie ślubne można zawracać do sklepu, w którym zostały zakupione?

Zwrot sukni ślubnej kupionej stacjonarnie

Sklepy stacjonarne – salony mody ślubnej – mają własne polityki zwrotów. Pamiętajmy jednak o tym, że nie zawsze zwrot będzie możliwy. Przepisy prawa wskazują, że sklep działający stacjonarnie nie musi przyjmować od klienta zwrotów – zatem wtedy, gdy suknia jednak nie będzie nam odpowiadać, sklep może odmówić przyjęcia jej z powrotem.

Jeśli jednak zwrot będzie możliwy, wtedy sklep może narzucić nam jego warunki, w tym między innymi czas na dokonanie zwrotu oraz oddania pieniędzy. Zdarza się, że salon przyjmie zwrot tylko wtedy, gdy wymienimy suknię na inną z asortymentu.

Zatem przed kupnem sukni w stacjonarnym salonie mody ślubnej sprawdźmy, czy dopuszcza on zwroty, a jeśli tak, na jakich zasadach się odbywają. W przeciwnym przypadku może okazać się, że sukni nie oddamy.

Zwrot sukni ślubnej kupionej w internecie

Jeśli udało nam się kupić suknię w internecie, wtedy sytuacja ze zwrotem jest nieco inna. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, sklep działający w internecie musi przyjmować zwroty od swoich klientów.

Sklep daje nam na to 14 dni od momentu otrzymania przesyłki. W tym właśnie czasie powinniśmy poinformować sprzedającego, że chcemy skorzystać z procedury zwrotu, a następnie w ciągu następnych 14 dni odesłać do niego kreację w niezmienionym stanie, wraz z oryginalnym opakowaniem i metkami.

Może jednak zdarzyć się, że zwrot sukni nie będzie możliwy – dotyczy to sytuacji, gdy gotowa suknia ślubna została przeszyta na życzenie klienta lub wykonana na zamówienie. Wtedy zwrot nie przysługuje.

Co zrobić wtedy, gdy zwrot nie jest możliwy?

Jeśli okazało się, że zwrot uprzednio zakupionej sukni ślubnej nie będzie możliwy, wtedy klientka może spróbować ją odsprzedać – warto dać wtedy ogłoszenia na internetowych portalach ogłoszeniowych, forach ślubnych oraz w mediach społecznościowych.

Inna propozycja do lekka zmiana wyglądu sukni, na przykład przez dodanie do niej dekoracji czy też zmianę dołu. Warto udać się do dobrej krawcowej, która będzie mogła doradzić, jak przeszyć suknię, aby była perfekcyjna.

Podsumowując, zanim zdecydujemy się na zakupienie sukni na ślub, powinniśmy pamiętać o tym, żeby sprawdzić, czy sklep dopuszcza możliwość jej zwrotu, a jeśli tak, na jakich warunkach i jakim terminie.